Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Pieniążkowicach

O szkole

Pełna nazwa szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Pieniążkowicach ze Szkołą Podstawową Filialną w Dziale. Według kronik szkoła  powstała w 1890r. i nosiła wówczas nazwę Szkoła Filialna w Pieniążkowicach. We wrześniu 2004 r. odbyło się otwarcie nowej szkoły. Dyrektorem jest Pani mgr Grażyna Komperda.

Jesteśmy niewielką szkołą, do której  uczęszczają uczniowie z dwóch sąsiadujących miejscowości – Pieniążkowic i Działu. Odwiedzający nas goście zachwycają się pięknem przyrody i wspaniałą panoramą Tatr.

Dzięki Dyrekcji, Nauczycielom i Rodzicom bardzo dużo tu się dzieje. Cieszymy się z licznych zajęć pozalekcyjnych, wycieczek, imprez. Uczestniczymy w wielu inicjatywach i konkursach.

8 czerwca 2009 r. odbyła się uroczystość nadania im. szkole Św. Jadwigi Królowej oraz poświęcenia sztandaru szkoły.

 

PATRON

Królowa Jadwiga – Święta głosząca Ewangelię nadziei w duchu służby.

„Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą.

Uczmy się w szkole św. Jadwigi królowej,

 jak wypełniać to przykazanie miłości”

Papież Jan Paweł II

imienia_019

Bł. Jadwiga, córka Ludwika Węgierskiego Andegawena i Elżbiety, księżniczki bośniackiej, urodziła się na Węgrzech w lutym 1374 r. Po śmierci króla Ludwika, na prośbę dostojników polskich, matka przeznaczyła Jadwigę na tron polski. 16 października 1384 r. Jadwiga została ukoronowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzankę.

Wielki Książę Litwy, Jagiełło, który ubiegał się o rękę Jadwigi, obiecał, że przyjmie chrzest razem ze swoim narodem i przyłączy Litwę do Korony. Dla dobra narodu i Kościoła młodociana królowa poślubiła Jagiełłę w r. 1386.
Jadwiga miłowała Kościół i namiestnika Chrystusowego jak wierna córka. Świadoma swego posłannictwa wspierała głoszenie Ewangelii, troszczyła się o rozwój kultu Bożego i jedność chrześcijan. Przyspieszyła ustanowienie diecezji wileńskiej. W Pradze założyła przy uniwersytecie bursę dla Litwinów przygotowujących się do ewangelizacji Litwy. W 1397 r. otrzymała od papieża Bonifacego IX zgodę na otwarcie Wydziału Teologicznego na uniwersytecie w Krakowie. Poprzez swój zapis w testamencie królowa przyczyniła się do odnowienia tegoż uniwersytetu, zwanego odtąd Jagiellońskim.
Gorąco kochała Chrystusa ukrzyżowanego. Jako pokorna służebnica Boga, pełna roztropności i mądrości, służyła ziemskiemu Królestwu Chrystusa.
Dla chorych zakładała szpitale, biednym nie szczędziła pomocy. Głębia jej życia wewnętrznego znajdowała wyraz w ofiarnej służbie każdemu potrzebującemu. Była przykładem harmonii modlitwy i czynu.
Długo oczekiwała na dar macierzyństwa. Mając 25 lat, wkrótce po urodzeniu córki i jej śmierci, odeszła do wieczności w dniu 17 lipca 1399 r. Nazywana jest matką swojego ludu i Matką Narodów.
W polskiej tradycji historycznej zajmuje Jadwiga doczesne miejsce jako jedyna kobieta – król na tronie polskim i jako władczyni dobrze zasłużona dla kraju, który nie był jej właściwą ojczyzną, chociaż i po ojcu i po matce spokrewniona była z polskimi Piastami.
Po śmierci uznana za świątobliwą (kult potwierdzony w 1979 roku). W 1986 roku ogłoszono Jadwigę błogosławioną. 8 czerwca 1997 roku w czasie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce, na Błoniach w Krakowie Królowa Polski Jadwiga Andegaweńska została ogłoszona świętą.

 

szkoła

Utworzono dnia 30.08.2017, 16:48

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny