Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Pieniążkowicach

Mały naukowiec

Utworzono dnia 13.05.2019

Mały Naukowiec- zajęcia innowacyjne, luty- maj 2019

 

   Dzieci przedszkolne są z natury ciekawe swego otoczenia. Ciągle  eksplorują swe środowisko, badają, doświadczają, zazwyczaj w sposób przypadkowy, kierując się instynktem lub dowolnym bodźcem, który przykuł ich uwagę.

   Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo- skutkowego, porównywania i uogólniania. Sprawiają, że rozwijają się ich horyzonty myślowe. Doświadczenia dnia codziennego często są przedmiotem dociekań fizyki, chemii. Dorosłym wydają się czasem proste, nie zawsze do końca zrozumiałe.  Małe dziecko zostanie nimi zafascynowane, co może zaowocować inspiracją do zdobywania wiedzy i umiejętności na kolejnych etapach edukacyjnych. Z tego też powodu postanowiłam wprowadzić innowację pedagogiczno-metodyczną o nazwie: „Mali Naukowcy – obserwuję , działam i rozumiem”, którą zostały objęte wszystkie dzieci 3 i 4- letnie oddziału przedszkolnego.

   Głównym celem innowacji było rozbudzanie u dzieci ciekawości otaczającego świata przyrody, oraz nauczenia ich prowadzenia obserwacji, zadawania pytań i wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów oraz zjawisk przyrodniczych.

    Innowacyjność pedagogiczno- metodyczna polegała  na wprowadzeniu metodą zabawową, twórczych zajęć w przedszkolu z elementami eksperymentowania, badania, odkrywania, obserwowania, doświadczania, stawiania pytań i formułowania odpowiedzi. Nauczyciel kierował aktywnością dziecięcą, zaspokajając ich naturalne potrzeby poznawcze, ciekawość. Tworzył sprzyjające warunki wspólnej i zgodnej twórczej zabawy oraz stwarzając warunki do nauki przez odkrywanie, doświadczanie oraz przeżywanie. Doświadczenia i zabawy ściśle były powiązane z zaplanowanymi zajęciami programowymi, powiązane były  z realizowanymi kręgami tematycznymi. Umożliwiały rozszerzenie wiedzy i zdobycie rozmaitych umiejętności dzieciom.

   Przykładowe  zabawy dydaktyczne, eksperymenty: „Pracujący spychacz” „”Mały inżynier”, „Co słychać?”, „Jak wywindować niedźwiadka na drzewo?” , „Lekki i ciężki” , „Zabawy z lodem i śniegiem”, „Łódź podwodna” , „Nurek w butelce”, „Światłocień”, „Wędrówki kolorów”,” Nie do końca pełna butelka”, „Jak złamać łyżeczkę?”, „Szalone jajka”, „Kalejdoskop”, „Nieskończony tunel”, „Świat w bańce mydlanej”, „Magiczne fasolki”,…

Co dały te zajęcia?

Oprócz ogromnej frajdy, poszerzyły  wiadomości dzieci o zjawiskach fizycznych, przyrodniczych.

 Motywowały  dzieci do samodzielnych obserwacji i własnych odkryć , wyrabiały umiejętności organizowania i planowania pracy, nawyku wykonywania jej do końca. Pobudziły i ukierunkowywały  ciekawość dzieci.

W trakcie zajęć powstawał  i systematyczne był uzupełniany kącik badawczo- konstrukcyjny, w którym zostały zgromadzone potrzebne materiały i narzędzia do powtarzania zabaw badawczych według uznania dzieci.

 

Czy zajęcia się podobały- sami zobaczcie na załączonych zdjęciach! J

 

Tekst i autor innowacji: Kinga Jędrol

Mały naukowiec

Utworzono dnia 13.05.2019, 09:56

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny